Anasayfa - Tesislere Mescit ve Şapel

Tesislere Mescit ve Şapel

Tesislere Mescit ve Şapel
Eklenme Tarihi: 12.09.2013

Trabzonspor Yönetim Kurulu, Mehmet Ali Yılmaz Tesislerinde Müslüman ve Hristiyan oyuncuların ibadetlerini yerine getirmesi için mescit ve şapel (küçük kilise) yapma kararı aldı. Bordo-mavili kulüpte yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunan Köksal Sadıklar, hem yerli hem de yabancı oyuncular ile kulüp personelinin ibadetlerini Mehmet Ali Yılmaz Tesislerinde yerine getirebilmeleri için buraya mescit ve şapel yapılması gerektiğini düşündü. Bu fikrini futbol genel direktörü Ünal Karaman ve bordo-mavili futbolculara açan Sadıklar, onların olumlu görüşünü aldıktan sonra konuyu yönetim kuruluna getirdi. Kulüp Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu ve yönetim kurulu üyeleri, Sadıklar'ın bu düşüncesini olumlu bulurak tesislere mescit ve şapel yapma kararı aldı. Konuyla ilgili görevlendirilen Sadıklar, inşaat masraflarını da üstlendi.

Başkan Hacıosmanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yurt dışında bulunan Sadıklar'ın projeyi çizdirdiğini belirterek, "Yerli ve yabancı oyunculara ibadet etme imkanı sağlaması için böyle bir çalışma yapıldı. Arkadaşımız bunun projesini hazırlatıyor ve uygulamaya yakın bir zamanda geçireceğiz" dedi.

Hacıosmanoğlu, herkesin ibadetini rahat bir şekilde yapabileceğini kaydederek, "Herkesin ibadet yapma özgürlüğü var. İnsanlara saygı gösterirseniz onlar da size saygı gösterir. Dinimiz hoşgörü dinidir. Hristiyan oyuncularımızı da unutamayız. Onlar da tesislerde inançlarını yaşayabilirler. Oyuncular, bu kararımızdan memnun oldular" ifadelerini kullandı.

 

Köksal Sadıklar ise mescit ve şapeli yapacakları yeri belirlediklerini belirterek, "Tesislerin içerisinde ağaçlık alanda küçük, şirin, göz önünde olmayan, çevre görüntüsüne uygun şekilde yan yana mescit ve şapel yapacağız. Göz önünde olmayan bu ibadet yerleri futbolcuların maneviyatına hizmet edecek" diye konuştu. Yurt dışından döndükten sonra mescit ve şapelin inşaatına başlayacaklarını anlatan Sadıklar, "Bildiğim kadarıyla Türkiye'de kulüplerde bir arada şapel ve mescit yok. Örnek bir proje olacağını düşünüyoruz. İspanya'da Barcelona'nın stadı Nou Camp'ta şapel var. Futbolcular sahaya çıkmadan buralarda dua ederek sahaya çıkıyorlar. Bu onlara manevi bir huzur sağlıyor. Bu rahatlık performansları için de önemli" dedi.

Yunanistan'da yol kenarlarındaki şapelleri incelediğini dile getiren Sadıklar, "Nasıl bir şekilde yapılacağını biliyorum. Yurt dışından döndükten sonra ilk kazmayı vuracağız. Çok uzun sürmeyecek. Kısa bir sürede projeyi bitireceğiz. Müslüman oyunculara mescit yaparken takımdaki Hristiyan oyuncuları da unutamayız. Dinimizde inanç özgürlüğü var. Bir Türk oyuncu yurt dışında nasıl mescit olmasını isterse yabancılar da kendi inançları doğrultusunda burada şapel yapılmasını ister" diye konuştu.

Trabzonspor'da teknik direktör Mustafa Akçay da oyuncuları daha iyi anlayabilmek için onların dini kitaplarını incelediğini sezon başında açıklamıştı. Akçay, "Oyuncularımın kalbine giden yolları bulacağım. Yaklaşık 1,5 aydan beri onların inandığı İncil ile uğraşıyorum. Matta, Luka, Markos ve Yuhanna İncilleri ile uğraşıyorum. Hayata hangi gözle baktıklarıyla, inanç sevgilerini hangi seviyede tuttuklarıyla uğraşıyorum. Dolayısıyla onlara ulaşmamın çok zor olacağını sanmıyorum. Bu manevi kısmı ve kalplerine giden yolla ilgili kısım" ifadelerini kullanmıştı.

 

 
TSFUTBOL ©. Email: info@tsfutbol.com
Powered By Gülnet İnternet Hizmetleri ®
Kapat
Kapat
Kapat