Anasayfa - Şenol Güneş TSFUTBOL'a Konuştu

Şenol Güneş TSFUTBOL'a Konuştu

Şenol Güneş TSFUTBOL'a Konuştu
Eklenme Tarihi: 25.01.2010

GEÇMİŞİ ANLATTI, BUGÜNÜ DEĞERLENDİRDİ..

-Trabzon’da doğan bu ışık tüm Anadolu tarafından sahiplenildi ve taçlandırıldı.
-Hiçbir unvan ve makam diğerinden üstün değildi.
-Trabzon’da futbol Trabzon insaninin bir yerde kimliği olmuştur.
-Yeri geldi hocanın parasıyla yeri geldi oyuncunun parasıyla seyahatler yaptık.
-Yöresel yasayan , everensel düşünen Trabzonspor’u yaratabilmektir.

Trabzonspor efsanesini yaratanların başında gelenlerden biri olan Şenol Güneş Tsfutbol.com’un ilk konuğu oldu..Futbolculuk döneminden sonra teknik adamlık döneminde de Türk ve Trabzon futbolunun gururu olan Şenol Güneş sorularımıza açık ve samimi cevaplar verdi.

TSFUTBOL:Efsane Trabzonspor’un doğuşunda, kazandığı şampiyonluklarda önemli rol aldınız, o günlerin ve kazanılan başarıların bir değerlendirmesini yaparımsınız.?
GÜNEŞ:Trabzon kenti hem tarih hem kültür yönünden hem de sportif yönden birikimi olan bir kenttir. İnsanları iç içe, samimi mutluluk içinde yasamıştır. Çocukluğumuzdaki aile ve komşuluk ilişkileri örnek gösterilecek şekilde düzgün yardımsever, ve huzur doluydu. Fakir ama mutluyduk. Çocukluk günlerimizin en önemli hobisi parke taslarda ve dar sokaklarda futbol oynamaktı. 1966-67 yıllarında kurulan Trabzonspor dışarıdan transfer ettiği oyuncularla başarıyı aradı. Hedefe ulaşamayınca hem ekonomik olduğu için hem de yeni yetenekli bir oyuncu grubunun ortaya çıkmasıyla özüne dondu. Teknik olarak Ahmet Suat Özyazıcı ve Özkan Sümer’in yönlendirdiği , o günkü yönetimde bulunan büyüklerimizin kararıyla yeni donem başladı. Birbirini tanıyan ve tamamlayan her biri ayrı bir yetenek olan, futbolcu kişilikleri parlayan oyuncular takımdaşlığın örneklerini göstererek büyük başarılara imza attılar. Trabzon’da futbol devrimi yapılmadı ayni zamanda ürettikleriyle başarıya ulaşan ve bunu değerlenen bir takım ortaya çıktı. Ezilen , dışlanan insanların sahiplendiği, gurur duyduğu, bütünleştiği bir takim ortaya çıktı. Trabzon’da doğan bu ışık tüm Anadolu tarafından sahiplenildi ve taçlandırıldı. Saha içindeki iyi sonuçlar ve kazanılan kupalardan daha önemlisi Türkiye’nin gönlü kazanılmıştı. Trabzonspor Türkiye’de ve Avrupa’da örnek gösterilmeye başlandı. Bu futbolcu yetenekleri, oyuncu kişilikleri, toplumsal ilişkiler, yönetim, teknik heyet, futbolcu, taraftar, medya birlikteliğinin eseriydi. Herkes iyi niyetle var olan değerlerini ortaya koymuştu. O donem Türkiye’nin futbolda en büyüğü olduk ama Avrupa’da başarılar için hazır değildik. Bu da eksik taraflarımızdan bir tanesiydi.

TSFUTBOL:Başarıları açan ve getiren gerçek anahtar sizce neydi?
GÜNEŞ:Aile havası, emek, fedakarlık, takim olmak, takim olmayı paylaşmak, samimiyet, iyi niyet, yetenek, istek, geçmişten ders çıkarmak, geleceği planlamak, saygı, sevgi ve hoşgörü. Yönetim, taraftar, teknik heyet, futbolcu, medya bütünlüğü… Hiçbir unvan ve makam diğerinden ustun değildi. Sahada herkes görevini yapıyor, sorumluluklarını yerine getiriyor. Mac bitince sokakta herkes ayni…

TSFUTBOL:Trabzonspor’dan çok önemli futbolcular yetişti. Sizce Trabzon’da futbolun anlamı nedir?
GÜNEŞ:Trabzonspor’da eski dönemlerden başlayarak çok iyi futbolcular yetişmiştir. Bu sadece Trabzonspor kurulduktan sonra olmadı. Cumhuriyet kurulusundan itibaren bunu görebiliriz. 1920’li yıllarda Trabzon’da kurulan amatör kulüpler vardı. Trabzon’da futbol eski tarihlere dayanan çok futbolcular yetişmiştir. Bunların çoğu Trabzon’un dışında İstanbul’da ve başka yerlerde oynamışlardır. Trabzon’da futbol Trabzon insaninin bir yerde kimliği olmuştur. Yasam bicimi olmuştur. Futbol ile nefes alma, huzur bulma, mutlu olma, ortak değerleri yasamak için bir sebep olmuştur. Kısacası Trabzonlu için futbol bir asktır. Ve bu aşkın karşılığı yoktur. Bu aşkı bazen içinizde yaşarsınız, bazen de sakiniz takımınıza zarar verir. Bazen de yüceltir. Ama ne olursa olsun bu asktan vazgeçemezsiniz. Önce Trabzonspor sonra aile ve dostlar gelir. Son yıllarda ekonomik olarak geçim kaynağı olsa da, ekonomik ve sosyal olarak geride kalan Trabzon şehrinin su anda en büyük işyeri, en büyük fabrikası, yatırımı futboldur. Geçmiş yıllarda keyif alma, ortak alanda yasama amacı olan
futbolun son yıllarda ticari boyutu on plana çıkmış, duygu boyutu azalmıştır. Bugün daha çok ekonomik olarak bakılmaktadır. O ask maddi ve manevi hale dönüşmüştür.

TSFUTBOL:O günlerden unutamadıklarınız ve bugünlere ders olacak olaylar..
GÜNEŞ:İki büyük hocayla Ahmet Suat Özyazıcı ve Özkan Sümer ile büyük basarılar elde ettik. Her ikisinin antrenör olarak farklı antrenör tipini temsil ediyordu. Oyuncu grubu aynı olmasına rağmen her iki antrenörün sistemine uyum sağlayarak basarılar devam etti. Yokluklar, sıkıntılar hepimizin sorunuydu ve paylaşılmalıydı. Öyle de yapıldı. Daha sonra da basarılar paylaşıldı. Tesis olmayan donemden tesisi olan donem geçildi. Önemli maddi sıkıntıların olduğu donemden bol paraların harcandığı doneme geçildi. Yeri geldi hocanın parasıyla yeri geldi oyuncunun parasıyla seyahatler yaptık. Yeri geldi İstanbul veya başka kentlerdeki insanlarımızın yardımlarıyla kulübü ayakta tuttuk. Trabzon’a ait bir takimi Türkiye’ye hatta Avrupa’ya çıkarmaya çalıştık. Hala da Trabzonspor kökleri Trabzon’da ama gövdesi ve dalları dünyanın her tarafındadır. Ve simdi içten ve dıştan beslenmektedir.

TSFUTBOL:Bugün, dün ve geçmiş niye aranıyor, tılsım bozuldu mu, başarısızlıkların nedenleri nelerdir?
GÜNEŞ:Tılsım diye bir şeye inanmıyorum. Dünyanın her tarafında kulüplerde basarili ve basarisiz donemler olmuştur, olacaktır. Basariyi sadece şampiyonlukla özdeşleştirmek doğru değil, o bir araçtır. Tabii ki herkes şampiyonluk ister. Önemli olan ilkeli prensipli, örnek oyuncu üreten, ürettiği oyuncuyu kullana, gerekli olduğunda dış dünyaya açılan, yöresel yasayan , everensel düşünen Trabzonspor’u yaratabilmektir. Kısaca Trabzonspor su andaki varlığını kendi iç bünyesinden sağlayan ve çevresindeki yörelerden aldığı güçle büyüyen uluslararası alanda başarıları kovalayan bir takim ve kulüp olabilmelidir. Bunun için hem kendi değerlerinden faydalanmalı,ve gerekli olduğunda dışarıdaki kaynaklardan da faydalanmalıdır. Su anda Trabzonspor’un nefes almak için ilk adimi lig şampiyonluğunu kazanmaktır. Böyle bir düşünce oluşmuştur. Ama kısa vadedeki bir düşüncedir. Uzun vadede bir Avrupa ve dünya kulübü olabilmektir. Tıpkı tekerleğin bulunması gibi (Trabzonspor’un ilk şampiyonluğu) simdi dünya çapında araba yapabilmek…

TSFUTBOL:Trabzonspor’da görev yapmak bir teknik adam için gerçekten zor mudur? Zorsa nedenleri nelerdir?
GÜNEŞ:Trabzonspor’ da görev yapma değil, Türkiye’de teknik direktörlük yapmak kolay değildir. Kolay olsa eleştiri yapanlar, seyredenler de yaparlardı .Herkes yapardı. Türkiye’de teknik adamlığın zorluğu; sadece isinizden sorumlu olmazsınız. İsinizi iyi yapsanız bile sizin dışınızdaki olaylar sizi başarısızlığa götürebilir. Türkiye’deki bir teknik adam için en rahat çalışılacak kulüp Trabzonspor’dur. İsinizi yaparsanız, yetki, görev ve sorumluluklarınızı biliyorsanız bu konularda size müdahale olmaz. Sorunuzda taraftar baskısı olabileceğini anlıyorum. Stres ve taraftar baskısı her takımda vardır, olacaktır. Önemli olan stresi de yönetmektir. Kimseyi kandırmaya gerek yok. Her şeyi açık ve net ortaya koymalı.Taraftarda takimin sembolü, gurur ve geleceğidir. Taraftarsız kulüp olmayacağına göre onlarla birlikte çalışmayı öğrenmeliyiz. Yeri geldiğinde onlara da yanlış yaptıklarını söylemeliyiz. İsinizi iyi yaptığınızda en yüce makama çıktığınızı göreceksiniz. Zirveye çıkmak istiyorsanız bu zorlukları asacaksınız.

TSFUTBOL:Son olarak Türk futbolunun bugünkü durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
GÜNEŞ:Türk futbolu gelişmeye devam ediyor. Öncelikle 1990’li yıllardan sonra uluslararası alanda basarili olmanın adımlarını attık. 1996-2002-2008 yıllarında milli takim düzeyinde kendini gösterdi. 2000 yılında UEFA kupasında şampiyonluk kazanılması da diğer kulüplere güven getirmiştir. Yetenekli oyuncularımızın kendine güvenlerinin artmasıyla hem basarili sonuçlar alindi hem de yeni oyunculara örnek oldular. Kulüp yapılanması, tesisler, antrenörlerin yetiştirilmesi,, oyuncuların gelişimi her gecen gün daha da iyiye gidiyor. Ama henüz dünya çapındaki ülkeler düzeyine ulaştığımızı söyleyemeyiz. Hem kulüpler bazında eksiklerimiz var hem de ürettiğimiz oyuncuların model olmasını sağlamada sorunlarımız var. Borçsuz kulüpler, uluslararası alanda oynayan örnek futbolcular ve antrenörlerin sayısını artırdığımız anda istediğimiz yere gelebiliriz. Bu istek ve yetenek bizde var. İmkan ve zaman verilmeli. Ülkemizde futbol çok sevilen bir spor dalıdır. Bu kadar sevilen bir spor dalının çok daha iyi yerlerde olması gerekir. Bunun içinde bu isi yapanlara çok büyük görevler düşüyor. Bende kendimi bunlardan biri olarak kabul ediyorum ve onun içinde 40 yıldır uğraşıyorum.
27.05.2009

Kaynak: www.tsfutbol.com

 
TSFUTBOL ©. Email: info@tsfutbol.com
Powered By Gülnet İnternet Hizmetleri ®
Kapat
Kapat
Kapat