Anasayfa - Hüsnü Özkara'nın TSFUTBOL'a Verdiği Röportaj

Hüsnü Özkara'nın TSFUTBOL'a Verdiği Röportaj

Hüsnü Özkara'nın TSFUTBOL'a Verdiği Röportaj
Eklenme Tarihi: 25.01.2010

-Her yönüyle sporcuydu. Atletizm yaptı, basketbol oynadı. Sonunda futbolda karar kıldı.
-Ve yerinin "one" numarası oldu.
-Türk futbolunda hucüma çıkan stoper oldu. Bir sezonda kafayla değil de verkaç yaparak attığı goller dikkatleri çekti.
-Trabzonspor’un kendi bağrından çıkarak a milli takıma kadar yükselen Hüsnü Özkara, unutamadıklarını şöyle anlattı "Ankara’daki Galler maçında en iyi futbolumu oynadım ama yaptığım hatayla 1-0 yenildik. Seyircinin Sümer istifa, Trabzon dışarı" sözlerini hala unutamam.

ÖZKARA:Futbola Trabzonspor alt yapısında başladım. Zaten evimiz Ziya Bey sahasının yanındaydı. Akşama kadar top oynayarak günlerimiz geçerdi. İlk hocamız Ahmet Suat Özyazıcı’ydı. o sene A takım hocası görevinden ayrıldı ve Suat hoca A takıma geçti ve Özkan Sümer hocam göreve geldi. o yıllar zor ama çok mutlu yıllardı. Trabzonspor alt yapısında ilk antrenmanda bizlere bir top, 1 penye, 1 şort, 1 ayakkabı ve top vermişlerdi. O akşam o malzemelerle yatmıştım.

ÖZKARA:Bir yıl alt yapıda oynadım ve 5 kişi A takım kadrosuna geçtik. O yıllar bizlerin öğrenme dönemleriydi. Çok çalıştım. Hocalarımın üzerimizde çok hakları vardır. Bende onları mahcup etmemişimdir. Aynı zamanda akşamları Trabzonspor basketbol takımında antrenmanlara çıkıp resmi maçlarda profesyonel olana kadar basketbol oynadım. Özkan hocam Ziya bey sahasına sarkaç ve bazı jimnastik aletleri yaptırmıştı. Geceleri çok sarkaç çalıştım ve futbol hayatım boyunca hava toplarının tek hâkimi oldum. Şu an bile hava toplarına hakim stoper fazla yok.

ÖZKARA:Özkan hocamın beni alt yapıda fizik olarak çok iyi hazırlaması, oyun içersinde hareketli oynamam ve çabuk ataklara katılmam gol atmamı sağladı. O, yıllar defans oyuncular duran toplar dışında fazla gol atamazlardı ben verkaçlarla gider gol atardım. En son beni Ankaragücü’ne 1982 yılının rekor transfer parasına sattıklarında Trabzonspor formasıyla o sezon 7 gol atmıştım

ÖZKARA:O dönemlerden bu yana birçok stoper geldi geçti ama rakibini oynatmayıp, kendi oynayan stoper maalesef gelmedi.

ÖZKARA:Trabzonspor gerek ekonomik gerekse tesisleşme anlamında çok büyüdü. Biz Akçaabat yolunda asfalta koşarak şampiyon olduk. Çamur sahalarda antrenman yapardık. Kurumsallaşma anlamında çok mesafe kat edildi ama maalesef şampiyonluklar gelmedi. Birlik ve beraberlik o yıllar üst düzeyde idi şimdi maalesef birbirimizin ayağını kaydırıyoruz. Gelen kendi hocalarımıza önce bizler sahip çıkmıyoruz.Planlamalarda önemli hatalar yapıldı. Gelen teknik adamların günlük başarıları için kulüp ekonomisi ipotek altına alındı ve çok yanlış transferlerle birlik astronomik paralar verildi. Yıllardır alt yapıdan gelen oyuncular Trabzonspor’u taşıdı. Son yıllarda altyapıdan gelen kaç oyuncu var bir elin parmağı kadar az.19 ile 23 yaş arasındaki oyuncular 10 yıl hizmetten sonra kayboluyorlar. Trabzonspor, Karadeniz’e ağabeylik yapacak. Komşu illerle ilişkilerini üst düzeye çıkarıp o takımlarda oyuncu ve hoca yetiştirecek. Benim gibi 20 yıldır bu piyasada üst düzey çalışmış teknik adamın maçına hiç teknik direktörlük yapmamış eski oyuncu arkadaşlarımızı oyuncu beğenmek için göndermeyecek. Bizim söylediğimiz oyuncular alınmadı ama onlar milli oldular.

ÖZKARA:Maalesef, Türkiye’de hak eden teknik adam hak ettiği yere gelemiyor. Saha başarısına bakan yok, adamı olan lobisi olan, herkesin bildiği ama dillendiremedikleri ilişkileri olanlar köşe başlarını tutmuşlar. Aralarına kimseyi sokmuyorlar, her iyi futbolcu iyi teknik adam olacak diye bir kural yok. Futbolu bırakan ahbap çavuş ilişkisiyle en iyi yerlere geliyor. Hak eden kalıyor hak etmeyen gidiyor. Ben kendi adıma her çalıştığım takımlarda kuluplerin hedefleri doğrultusunda başarılı olmuşumdur. Kendimizi her gün geliştirmeye çalışıyoruz. Trabzonlu teknikadam olarak uzun yıllar çalışan 3 teknik adamdan biriyim. Ama hala "kendilerini yetiştirsinler "deniyor. 2 yıllık antrenöre teklif götürüyorlar.

ÖZKARA:Galler Milli maçını unutamam. Özkan Sümer teknik direktör 7 futbolcu A Milli takımda. Futbol hayatımın en iyi maçı bir hata yaptım 1-0 yenildik. Ankara seyircisi"özkan istifa Trabzon dışarı" bağırmasını hiç unutmam. Bu kötü anı iyi anı okadır varki 5 şampiyonluğumuzdaki mutluluğu arkadaşlığı asla unutamam.
08.06.2009

Kaynak: www.tsfutbol.com

 
TSFUTBOL ©. Email: info@tsfutbol.com
Powered By Gülnet İnternet Hizmetleri ®
Kapat
Kapat
Kapat