Anasayfa - Efsane Sağbek Semercioğlu Anlattı...

Efsane Sağbek Semercioğlu Anlattı...

Efsane Sağbek Semercioğlu Anlattı...
Eklenme Tarihi: 25.01.2010

EFSANENİN DOĞUŞU VE BUGÜNÜN DEĞERLENDİRMESİ..

-Trabzonspor’a gelişimiz bir düşünce sonucu değişti.
-Karadeniz insanının kazanma azmi de olunca şampiyonluklar gelmeye başladı.
-Artık bu zamanda bek oynayan oyunculardan çok şeyler beklenmektedir.
-Trabzonspor’la ilk ve son şampiyonlukları yaşayışım hala gözlerimin önünde duruyor.
-Son söz; başkalarına sahip çıktığın gibi kendi değerlerine de sahip çık.

TSFUTBOL:Kısaca Futbol nasıl başladınız, o yıllar da şartlar nasıldı ?
SEMERCİOĞLU:25.04.1954 Trabzon doğumluyum. Futbola her çocuk gibi sokakta, mahalle aralarında ve babadan kalma eski taştan evimizin taşlığında başladım. Yeteneğimin büyük bir kısmını babamdan aldığımı sanıyorum. Zira babam 1935-1948 yılları arasında o zamanki köklü kulüplerinden İdmanocağı’nda futbol oynamış, takım kaptanlığını yapmış, daha sonrada yöneticiliğini yapmış. Ben 10 yaşında iken hakkın rahmetine kavuşmuştur. Mahallemizde (Sotka-Kayalık Semti) benim emsal 8-9 arkadaşımın olması ve hepimizin de futbolla ilgilenmesi benim için şanstı. Boş zamanlarımızda mahallemizdeki toprak zeminde, Cumhuriyet İlkokulunun toprak bahçesinde ve mahalle arası sokaklarda devamlı maç yapıyorduk. Aynı zamanda o zaman Trabzon Basketbolunun mahallemiz nüvesini teşkil eden kişilerin semtiydi. Futboluma basketbolun çok katkısı olduğunu düşünüyorum. (Çevik-çabukluk, sıçrama, ve tayming özellikleri- tempo ve dayanıklılık)İdmanyurdu kulübünün basketbol takımında lisanslı oynuyoruz. Lisede basketbol oynuyoruz. Aynı zamanda kulüpte futbolda oynamak istiyoruz. Fakat kulüp başkanı Giray Bulak’ın babamı rahmetli Hasan Bulak , siz basketbolcusunuz deyip bizi postalıyordu.17 yaşındayken Trabzon Lisesi bahçesinde oynanan mahalleler arası maçları izleyen Çimentospor antrenörü Mustafa Şahin ağabeyim beni beğenerek Çimentospor’a transfer etti. Çok iyi bir arkadaş kadrosuna sahiptik. O senesi 1. Amatör Lige çıktık. 2. Senesi 1. Amatör küme 3. Olduk. O sene sonunda Özkan Sümer’in çalıştırdığı amatör karmaya seçildim ve karma sonunda 1973 yazında 19 yaşında Trabzonspor’a transfer oldum.

TSFUTBOL:Trabzonspor’a gelişiniz ve şampiyonlukların öyküsünden söz ederimsiniz .?
SEMERCİOĞLU:Trabzonspor’a gelişimiz bir düşünce sonucu oluştu. Bu oluşumu yapan kişi Ahmet Suat Özyazıcı idi. Türkiye’deki ve bölgemizdeki Trabzonlu futbolcuları bir araya toplamak, Trabzonlu oyuncularla yola çıkmak. Ali Kemal, Mehmet Cemil, Faruk Özak Rizespor’dan Hüseyin Tok,İlyas Akçay Erzurumspor’dan transfer edildi. Önceki oyuncularla, transfer edilenlerle çok iyi bir kadro oluştu. O sene (1973-74) kendi grubumuzda 2. Lig Türkiye şampiyonu olarak Türkiye 1. Ligine çıktık. Türkiye 1. Ligindeki ilk senemizde Türkiye 7.olduk. lige yeni çıkmış bir takım için çok başarılıydık.2. ligde oynarken Fenerbahçe ile kupa maçı oynadık. İstanbul’da oynanan final maçını 3-2 kaybettik ama o maçta bütün İstanbul ve Türkiye Trabzonsspor’un bundan sonraki yıllarda Türk futboluna damgasını vuracağını ve İstanbul kulüplerinin başına dert olacağını anlamıştı ve bunu da seslendirmekte idiler.Gerçekten de yedekleriyle çok mükemmel bir takım oluşturulmuştu. Her mevkiin en iyi futbolcusu bir araya gelmişti. Karadeniz insanının kazanma azmi de olunca şampiyonluklar gelmeye başladı.

TSFUTBOL:Türkiye’de belki de ilk hücuma çıkan ve bunu markalaştıran bir oyuncu oldunuz bu nasıl gelişti..?
SEMERCİOĞLU:Trabzonspor’da 1973-1988 yıllarında 15 sene sağbek mevkiinde futbol oynadım. 2. Lig şampiyonluğu ile birlikte 6 tanede 1. Lig şampiyonluğu yaşadım. Nice Türkiye kupası, başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı kupaları kazandık. Yapılan istatistiklere göre, bu zamana kadar Trabzonspor’da en çok müsabaka oynayan oyuncu Hami Mandıralı (655) ondan sonra da benim. (635)15 yıllık futbolculuk hayatımda 35 defa A Milli Takımda futbol oynadım. Ayrıca 29 defa A Milli takımda arka arkaya kesilmeden oynama (6 yıl) rekoruna sahibim. Milli maçların bolca oynandığı bu son senelerde dahi bu rekor kırılmadı.Takımımızın ve Milli takımın değişmez sağbeki olmuştuk.

TSFUTBOL:Bu konuda yeriniz doldurulabildi mi Türk futbolunda..?
SEMERCİOĞLU:Eskiden mahalle maçlarında veya amatör takımlarda pek yetenekli olmayan oyuncuları bek oynatırlardı. Fakat günümüz futbolunda bek oynayan oyuncudan çok şeyler beklenmektedir ve beklerin görevi gerçekten zordur.Türkiye’nin en yetenekli,en çalımcı,en süratli oyuncuları, açık oynayan kenar hücum oyuncularını durdurmasını bileceksin,çok iyi savunma yapmasını bileceksin, kademeyi bileceksin, kendi kalene gol attırmayacaksın. Bunun yanında da devamlı hücuma çıkarak kendi forvet adamlarına destek vereceksin. Rakip topu kazanınca da tekrar geriye koşacaksın ve defans görevini yapacaksın. Bu çok kolay olmasa gerek diye düşünüyorum. Ben futbolu bıraktıktan sonra gerek Trabzonspor’da ve gerekse de milli takımımızda uzun müddet oynayabilen bir oyuncu bir daha gelmedi. Zaman zaman iyi oyuncular çıksa da kalıcı olmadı. Bugünümüze bakacak olursak, Fenerbahçe’den Gökhan Gönül adlı oyuncumuz, gerek defansta ve gerekse ofansta başarılı oyunlar oynuyor. İstikrararını bozmaz ise kalıcı bir sağbek olabilir diye düşünüyorum.

TSFUTBOL:Trabzonspor’un bugününü ve yarınını nasıl görüyorsunuz. Neler eksik sizce..
SEMERCİOĞLU:Trabzonspor en son 1984 yılında şampiyon oldu. 24 yıldır da şampiyon olamıyor. Bazı dönemlerde buna yaklaşsa da sonunda ikincilikle yetindik. Bugünkü Trabzonspor’umuza bakacak olursak, Sayın Sadri Şener ve yönetimi geçmişteki kötü dönemleri ortadan kaldırmak ve zirveye oynamak için Trabzonspor kulübünün ekonomisine göre büyük masraflarla yeni bir takım yarattı.Geçmiş yıllara göre, İstanbul kulüplerinin bu seneki çok kötü performansı sayesinde Trabzonspor, son iki maç kalmasına ve lig 3. Olmasına rağmen şampiyonluğu son ana kadar kovalayacağı kesin.Türk futboluna yıllardır damgasını vurmuş, şampiyon olmuş Trabzonspor’umuz her yıl zirveye oynaması gerektiği düşüncesiyle yönetimin bu kararlarını olumlu buluyorum. Fakat şu anki kadronun, ileriki yıllarda da iddialı olabilmesi için takviye edilmesi gerekli.Trabzonspor takımının bazı mevkilerinde eksiklik olduğu kesin. Yetkililerin bu mevkileri tesbit edebilmesi ve gerek yurt içinden ve gerekse yurt dışından bu mevkiler için kalıcı oyuncu bulması gerekir diye düşünüyorum. Fakat bu görüşlerim sadece günü ve o yılı kurtarmak içindir. Gelecekte ise Trabzonspor’umuzun başarılarının olabilmesi için biz Trabzonspor’umuzu bölümlere ayırmamız gerekir.
Bir kurum olarak Trabzonspor’un kulüp ve idari yapısını belirlemek.
1-Futbol takımı olarak Trabzonspor’un yapısı belirlemek
2-Gelecekteki kulüp yapısı ve yönetici yapısı nasıl olmalı ve kimlerden oluşmalı.
3-Gelecekteki antrenör yapı ve karakteri, futbolcu yapı ve karakterleri nasıl olmalı? Alt yapı nasıl olmalı?
4-Bütün bu sorulara, uzun uzun cevaplar verebilir ve doğruyu bulabiliriz. Daha sonraki yazılarımızda bu konulardan bahsedeceğiz.

TSFUTBOL:Milli takımda görevlisiniz Bölgede yıldız adayı oyuncular var mı ..?
SEMERCİOĞLU:Şu anda T.F.F. Trabzon Bölgesi Milli takımlar teknik sorumlusu olarak çalışmaktayım.Trabzon’da ve bölgemizdeki tüm şehirlerden de, (Artvin, Rize, Gümüşhane, Bayburt Giresun, Ordu) U 19 (1996) yaştan başlamak kaydıyla Ümit Milli takımına kadar olan yaş gruplarının müsabakalarını takip ederek, gerekirse bazı yaş gruplarının bölge karmalarını oluşturacak milli takımlarımıza aday olabilecek oyuncularımızı tesbit ediyoruz. Diğer illerdeki kent antrenörlerimizde hiç karşılık beklemeden bizleri bu konuda yardım etmektedirler.Bölgemizde yıldız adayı oyuncu sayısı maalesef çok değil. Tamamlayıcı oyuncu sayısı çok fazladır. Bölgemizde her zaman olduğu gibi Trabzon futbolu kulüpçülüğü ve oyuncuları önde görülüyor. Her kategoride en az 45 kulüp etkinliklere katılıyor. Son 3-4 senedir Giresun şehri altyapısında da yetenekli oyuncu sayısı artmaya başladı. Trabzon’dan sonra ön plana çıkmaya başladı. Yetkililere bu konudaki çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.

TSFUTBOL:Tabi ki unutamadığınız anılar ve eklemek istedikleriniz…?
SEMERCİOĞLU:Unutamadığımız anlarımız çok. Bunlardan ilk olanlar derin iz bırakmış. Trabzonspor’a ilk gelişimiz ve Haçka yaylasında kamp yapışımız ve ilk imza. Trabzonspor’da ilk forma giyip müsabakaya çıkışımız. (Sivas’ta Sivasspor’a karşı stoper oynamıştım)İlk milli takımda oynayışım.Trabzonspor’la ilk ve son şampiyonlukları yaşayışım hala gözlerimin önünde duruyor. 1975 senesi B.J.K ile oynuyoruz.O maçta sağbekte mükemmel oynamam ve bedre vole ile 1 gol atmam (2-0 yenmiştik). Bu maçta B.J.K antrenörü Metin Türel’in beni çok beğenmesi ve o zaman Milli Takım Teknik Direktörü Coşkun Özarı’ya beni tavsiye etmesi ve ilk milli maçım direkt A Milli olarak o zaman 30 maçtır. Yenilmeyen Rus Milli takımı olması ve karşımda o zamanın en popüler- meşhur oyuncusu Cel Blocklin oynaması. İzmir’de yağmur altında oynanan bu ilk maçımda çok iyi oynamam, aynı zamanda da Fener Bahçe’li Cemil Turan’ın golüyle Rusları 1-0 yenmemiz. Unutulmaz anılarımızın başında gelmektedir.Evet sevgili dostlar, futbol artık Türkiye’de de bazen olumsuzluklara rağmen çağ atladı.En önemlisi tempo arttı. Diğer Anadolu kulüpleri de naklen yayından gelen gelirleriyle iyi transferler yapmaya ve kadrolarını güçlendirmeye başladılar. Artık şampiyonlukların kolay kazanılacağını zannetmiyorum.Yine eskiden olduğu gibi mevkilerinin en iyi oyuncularını bir araya getirebilmeliyiz ve bu oyuncular arasında sevgi ve saygıyı yeşertmeliyiz. Birlik ve beraberliğimizi sağlamalıyız.Geçmişte ki deneyimlerimizden ders alacak olursak kendi özümüz oyuncularımız ve teknik adamlarımıza sahip çıkmalıyız ve değer vermeliyiz. Çünkü görüldü ki dünyanın en iyisini getirsen de herkes hata yapıyor.Son söz; başkalarına sahip çıktığın gibi kendi değerlerine de sahip çık.
27.05.2009

Kaynak: www.tsfutbol.com

 
TSFUTBOL ©. Email: info@tsfutbol.com
Powered By Gülnet İnternet Hizmetleri ®
Kapat
Kapat
Kapat