Anasayfa - BİR EFSANENİN ÖYKÜSÜ!

BİR EFSANENİN ÖYKÜSÜ!

BİR   EFSANENİN  ÖYKÜSÜ!
Eklenme Tarihi: 26.02.2010

   Elbette ki Ali Kemal DENİZCİ’nin  futbol ile olan yaşam ilişki öyküsünün,küçük bir özetini yansıtmaya çalışacağız…
 DENİZCİ, futbola 1968 yılında Trabzon  Çarşıbaşıspor’da (İSKEFİYE) başladı.1970-71 sezonunda Trabzon yalıspor’a amatör aktarma yaptı. Bir yıl sonra Rizespor’a transfer oldu.Ve ertesi sezon (1972-73) sezonunda Trabzonspor’a profesyonel oyuncu olarak imza attı.Trabzonspor’daki  süreç ,kesintisiz altı yıl devam etti.
 
1978-79 sezonu Fenerbahçe kulübüne transfer oldu.(Trabzonspor, bu transferden 1.750000tl kazanç sağladı. Bu para Trabzonspor’un o zamanki bütçe gelirlerinin, yaklaşık beşte biri kadardı.)
     Ali Kemal DENİZCİ’nin satılışı hem ülkede hem de Trabzon’da büyük yankı yaratmıştı. Ebetteki Trabzon’daki çok çok daha büyüktü! Çünkü ateş düştüğü yeri yakar. Onun için doğup büyüdüğü yalı ( faroz ) mahallesi sakinleri yalıdan meydana (cumhuriyet alanına) kadar yürüyüş yapmışlardı. Ben de bu gösterilen tepkiye yürekten katılmıştım. Ama kulüp terbiyem, o yürüyüşe katılmamı engellemişti. Yalnız onun transferi Yalnız onun transferi için  Trabzon ‘a gelen Fenerbahçe kulübü bugünkü divan Başkanı Yüksel Günay’a  kuyumcular çarşısındaki  notere çıkarken neler neler söylemiştim.Gerçekten Ali Kemal’in futboluna doyum olmazdı!Onu izleme ,futbol zevki için bir ayrıcalık tattı.Bu anlatılarak  değil ,yaşanılarak tadılır.Ancak daha sonraları anladım ki ,oyuncu kim olursa olsun kurum için gerekiyorsa satılabilir.Bu Ali Kemal  dahi olsa…
     DENİZCİ,  1981-82 sezonunda Beşiktaş’a transfer oldu. O sezon Beşiktaş ile şampiyonluk yaşadı. Serdar BALİ ve Turgay Bulak da onun takım arkadaşlarıydı Ve Turgay Bulak da onun takım arkadaşlarıydı.
    DENİZCİ 1983-84 sezon başı, İstanbul Ali Sami Yen stadında oynanan Beşiktaş-Trabzonspor  maçı ile jübile yaparak, futbol yaşamını  sonlandırdı.

TEKNİK ADAM DENİZCİ
   
    Antrenörlüğe kartalspor da başladı. Vefaspor ile  devam etti. Daha sonra  Ankara  Gençlerbirliği’nden Metin Türel’in  yardımcılığını yaptı.Nihayet 1990-91 sezonunda Ali kemal futbolcu  olarak ayrıldığı Trabzonspor’a ;Özkan Sümer’in yardımcısı  ve antrenör  olarak  dönüyor . Onu AvniAkerde  ilk  müsabakada  sevenleri  büyük  pankartla  karşılaşmıştı.

EFSANE  YENİDEN  TRABZONSPORDA
  
1997-98  Sezonunda  ilgin 8. Haftası idi. Özkan  Sümer  Trabzonspor  genel menajeri oldu O da DENİZCİ’yi göreve çağırdı DENİZCİNİN ‘nin gelip  başladığı  bu görev  biraz karışık olmuştu.Başladığında hocamı  yoksa ,yardımcımı  karmaşası yaşanmıştı.Ancak ligin  bitimine 10 maç kala DENİZCİ Trabzonspor teknik direktörü olmuştu.Üzücü olanı ise  sezon sonu ,onunda  kapıya koyuluşu idi. Burada  günün yönetimi  haksızlık yapmıştı.Ama DENİZCİDE  göreve tabansız başlamıştı.Yani:  Teknik Direktörlük  sözleşmesini  imzalarken  yönetimin  önüne en az  bir sonraki sezonu da kapsayacak ,bir şekilde çıkmalıydı.Bence  buda onun eksiği olmuştu.Denizci Trabzonspor sonrası  bir sürede Elazığspor  teknik  direktörlüğü  yaptı.Sonra  epeyce bir süre  çalıştırıcılık yapmadı.3 yıl  önce  futbol federasyonunun Trabzon Bölge Antrenörü oldu.Bir yıldan beri  de futbol federasyonunda  Genç Takımlar Teknik  sorumluluğu görevini yapmaktadır...

DENİZCİ  TRABZOSPORDA İKİ TALİSİZLİK BİR ŞOK YAŞADI

  
1972-73 sezonunun sonuna doğru Orduda Orduspor  Trabzonspor müsabakasında ayağı kırıldı.1973-74  Trabzospor’un ikinci ligde  şampiyon olduğu  sezon .Ali kema’in ayağı düzelmiş.Artık takımda oynayacak duruma gelmişti.O süreçte Trabzonspor, Adanaspor ile kupa maçı oynuyordu.Bu müsabakada ,Ali kemal’de yerini almıştı.Ayrıca antranör Ahmet Suat Özyazıcı ,moral motivasyonu  yükselsindiye onu sahaya kaptan olarak sürmüştü.O maçta da yine Ali kemal’in ayağı kırılmıştı.Ayağını kıran oyuncu karşısında sol bek oynayan ,Yener idi.Yener ona göz göre göre vurmuştu(Elbetteki ayağı kırılsın diye vurmamıştı.Bunu maç sonrası  bizzat Yenerin ağzından  dinlemiştim )Yener’in vurma nedeni Ali kemal’i marke edemeyişiydi.Ali kemal o günü adeta çoşmuştu.Ben futbolda çalımla sekiz rakamının yazıldığını  ilk defa o gün izlemiştim Ve çokta keyif almıştım Sanıyorum ki Yener’de bu çalımlara dayanamamıştı.                                                                                                                                                         Ali kemal 1978 yılında temmuz ayında  birde şok yaşamıştı.Transferi için  yöneticilerle görüşmeye girdiğinde  Ona yönetim kurulu , kendine bir kulüp  bul diye söylemişti.Ali kemal yaşadığı bu şoku  gülerek geçirmeye çalışmış O yıl gönderilen  diğer  arkadaşlarına ,oğlum beni kovuyorlar ! Ben sizin yerinizde olsam  hiç görüşmeye girmem!Buna,  arkadaşları şaka yapıyor diye gülmüşler ama  aynen o durumla kucaklaşmışlar …                                                                                                                                           Ne garip bir  tesadüftür  ki   Ali Kemal Denizci   jübile maçında da küçük kardeşi  Osman Denizcinin ayağının kırılması  ile bir başka üzüntüyü  yaşamıştı. Ali Sami Yen stadında  oynanan  Beşiktaş –Trabzonspor  karşılaşmasında  Suat  Özyazıcı  Osmanı oynatmayacaktı.(Biraz sakatlığı vardı)Ama  O ağabeyinin  jübile maçında  oynamayı  kesin arzuladı ve oynadı .Ancak biz yönetim  Ali kemal  ve tüm taraftarlar , oyunun 20. Dakikasında  büyük üzüntüye boğulmuştuk.Çünkü  o dakikada  Osman Denizcinin  ayağı kırılmıştı.Hele rahmetli Hayri  Baba (ŞİRANLI)   ağlamamak için  kendini zor tutmuştu.Maalesef , bütün manzarayı izleyenlerdenim.
                Tafartarlar , nasıl üzülmesinlerki  O,Denizci  ne umutlarla  transfer edilmişti.
                ALİ Kemal Denizci :bu gün  15  20 yaş  grupları Milli Takımları Teknik  sorumluluğu  taşıyor  Trabzonspor  kamuoyu tutkunları  onun  bu takımlarla  Trabzon’da belli  bir süre kamp yapmasını arzuluyorlar  Herhalde Ali Kemal Deniz  de  bu isteğe cevap verek  Trabzonlular  hak ettikleri , zenginliklerle   buluşturur diye düşünüyorum.
                Bunu da en çok arzu eden ,O nun çok sevdiği  ağabeyi  ve dostu  Cemil  MELEK’tir.(jet  cemil)
                23.08.2006

(Kaynakça: ‘’Trabzon Futbolunun Kökleri’ Ali Özbak)

 
TSFUTBOL ©. Email: info@tsfutbol.com
Powered By Gülnet İnternet Hizmetleri ®
Kapat
Kapat
Kapat