Anasayfa - Akyazı'nın Temeli Atıldı

Akyazı'nın Temeli Atıldı

Akyazı'nın Temeli Atıldı
Eklenme Tarihi: 25.11.2013

Trabzonspor'un Akyazı Tesisleri'nin temeli dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldı. İçinde Bordo-Mavili ekibin maçlarını da oynayacağı 40 bin 61 kişilik stadı bulunan tesis, tamamlandığında Avrupa'nın en modern spor komplekslerinden biri olacak.

 

Bordo-Mavili ekibin 40 bin 61 kişi kapasiteli Akyazı Stadı ile Spor Tesisleri’nin temel atma töreni dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşti. Uzun bir süreden beri yapılması planlanan ancak sürekli bürokratik engellere takılan tesisin temeli, Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, bakanlar, Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, Bordo-Mavili yöneticiler ve teknik heyet ve futbolcuların katılımıyla atıldı. Karadeniz’in 795 bin metrekarelik alanında yapılan dolgu sahasında hayata geçirilecek dev proje tamamlandığında Avrupa’nın en modern tesislerinden biri olacak. Açılışta bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, “Trabzonlular’ın spor aşkını biliyoruz, futbol aşkını biliyoruz. Onun için bakın Dünya Üniversiteler Arası Oyunları’nı burada düzenledik. Buraya yaklaşık 500 milyon liralık yatırım yaptık” dedi.

 

2 yılda bitecek

 

Erdoğan, yeni yapılacak tesislerin 795 bin metrekarelik alanda kurulu olacağını ifade ederek, “Böyle bir tesis. İçinde stadyumu var, tüm tesisler var. Bütün antrenman alanları, tenis kortları, kapalı spor salonlarıyla vesaresiyle çok istisnasi durumların dışında ben temel atmaya gitmem. Ama bugün burası benim için de çok önem arz ettiği için bu temel atma törenine katıldım. Bu stat bizim Trabzon’a sözümüzdü. Tüm zorluklara rağmen sözümüzün arkasında durduk. Bugün stadyumun temelini atıyoruz. İnşallah 2 yıl sonra da açılışını yapacağız” dedi. Erdoğan, Akyazı’daki tesislerin Trabzon’a, bölgeye ve ülkeye hayırlı olması dileğinde bulunarak, bir kamuoyu araştırması neticesinde stadın en yakın zamanda adının verileceğini söyledi.

 

‘Şampiyon olacağız’

 

Acılışta bir konuşma yapan Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu ise kendisinden şampiyonluk isteyen Bordo-Mavili taraftarlara zafer sözü verdi, “Yavaş yavaş Allah onu da nasip edecek” dedi. Hacıosmanoğlu kendisinin de Bordo-Mavili kulüpte görev aldığı 2006-2008 yılları arasında yönetici arkadaşları Faruk Kanca ve Aydın Pişiren’in projeyi ortaya çıkardığını belirterek, “Bu proje çıktığında hayal diye adlandırılmıştı ama insanlar hayal kurmadıktan sonra gerçekleri yaşayamazlar. Sonrasında Trabzonsporumuz’un dahi içinden çıkıp yetiştirdiği birçok değeri, destek olacakları yerde projeye hayal proje adını koymuştu” dedi.

 

Tesiste neler olacak?

 

Trabzonspor’un Akyazı Tesisleri’nde yok yok! 40 bin seyirci kapasiteli stadyum, stadyumun yanı sıra Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü hizmet binası, kamp eğitim merkezi binası, açık spor tesisleri, 2 doğal çim sahası, 5 sentetik çim saha, 4 tenis kortu, 2 basketbol sahası, 1 voleybol sahası, 4 bin kişilik paket arıtma tesisi ve açık otopark bulunacak. Akyazı Spor Kompleksi inşaatı 2015 yılı Mayıs ayında tamamlanacak. Bu arada stadyum, dolgu alanında

3 bin 800 kazık çakılarak inşa edilecek. Denizin altında sert kayaların bulunduğu alana çakılacak kazıkların derinliği yer yer 40 metreye yaklaşacak.

 
TSFUTBOL ©. Email: info@tsfutbol.com
Powered By Gülnet İnternet Hizmetleri ®
Kapat
Kapat
Kapat