Anasayfa - Akcay Ve Diyadin den Açıklamalar

Akcay Ve Diyadin den Açıklamalar

Akcay Ve Diyadin den Açıklamalar
Eklenme Tarihi: 17.02.2010

ilyas Akçay”Başarı Trabzon’un Özevlatlarıyla Gerçekleşebilir”
Diyadin ”Başkanlar Ve Yönetenler Dirayetli Olmalı”
Trabzonspor eski futbolcuları ve Trabzonlu teknik adamlarından İlyas Akçay ve Selahattin Diyadin, bordo-mavili takımının geleceğine yönelik önemli açıklamalarda bulundular. Trabzonspor’un İkinci Lig’den Birinci Lig’e yükselen takımın orta sahasında görev yapan ve daha sonra Bordo-mavili kulüpte uzun yıllar efsane teknik direktörlerden Ahmet Suat ile Özkan Sümer’in yardımcılığını yaparak, yaşanan 6 lig şampiyonluğunda önemli katkıları olan İlyas Akçay, “ Ortada yaşanan bir gerçek var. Trabzonspor’un başarılı günlere dönmesi için kendi öz evlatlarına sarılması gerekir. Benim kişisel fikrim budur. Kendi değerlerimize gerekli ilgiyi gösterirsek Trabzonspor’un başarılı olacağına inanıyorum. Bunun yanında Trabzon’u önemseyen ve özümseyecek futbolcuları da kadrosunda bulundurabilir.”dedi. Trabzonspor’un şampiyonlukları kazandığı kadrolara bakıldığında her şeyin apaçık ortada olduğuna işaret eden Akçay, “ Başarının sırrı, yerlinin yerlisinden geçmektedir.”dedi.
TRABZONLU ANTRENÖRLERE YETKİ VERİLMELİ
Akçay, Trabzonspor’da göreve gelen teknik direktör Şenol Güneş’in kadrosunu yaparken çalıştırıcı seçimi konusunda net ve belirgin bir hareket içersinde girmediğini de belirterek, “ Şenol Güneş, kendisini ispatlamış bir teknik adamdır. Teknik kadrosunu belirlerken ekibini hazır tutmalıydı. Göreve başlarken, belirlediği ekiple başlamalıydı. Aradan bir ay geçtikten sonra belirlenen isimler ileride sıkıntıya yol açabilir.”dedi.
“GÜNEŞ, BAYRAĞINI TRABZONLUYA TESLİM ETMELİ
Güneş’in Trabzonspor’un içersinde gelen isimleri yanına alarak onlarla birlikte yola çıkması gerektiğini, ancak bu konuda bir sıkıntının yaşandığına dikkat çeken Akçay,, “ Bugün Trabzonspor bayrağı Şenol Güneş’in elindedir. Güneş de bir gün bu bayrağı birilerine bırakacaktır. Bu bayrağı teslim alacaklar Trabzonspor’dan gelen isimler olmalı. Hami, Ogün veya Lemi gibi isimlerden birini yanına almalıydı. Bugün lider Şenol Güneştir. Yarınlar da kendisini yetiştirenler liderliği eline alacaktır.”

Kendi özünden gelenleri değerli görmeyip dışarıdan gelenleri maalesef değerlendirildiği bir ortamın hala yaşatılmaya çalışıldığına da değinen Akçay “ Trabzonlunun en faydasızı Trabzonspor’da görev alan yabancıların en yararlısından daha iyidir ve daha önemlidir. Trabzonspor’un hem teknik kadrosunun hem de futbolcu kadrosunun içersindeki Trabzonlu sayısı artarsa başarı bir o kadar daha yükselir. Bunu yaşayarak bizler gördük, Ortada bir gerçek vardır. Trabzonspor’da yaşanan 3 dönem mevcuttur. Kuruluşundan 1972 yılına kadar yaşananlar ve alınan başarısızlıklar. Daha sonra 1972-1984 yılları arasında yaşanan bir dönem gibi ki. Bu Trabzonspor’un zirve yaptığı yıllardır. Özüne ve evlatlarıyla elde edilen lig ve kupa şampiyonlukları v e son 20 yıldaki halimiz ise ortadadır.”dedi.
İŞ İSTEMİYORUZ, TECRÜBEMİZİ KULLANALIM
Futbolu bıraktıktan sonra Trabzonspor’un her türlü kategorisinde teknik adam olarak görev yaptığına dikkat çeken İlyas Akçay, “ Gençtik, deneyimimiz ve tecrübemiz yoktu. Bana bize o zaman güvenerek görev verdiler. Bizde en iyisi yapmaya çalıştık, Yaptıklarımız ortada. Tarih ise bizim yaptıklarımızı yazıyor ve yazacak da. Şimdi daha deneyimli olduk. O gençlik dönemimizde Trabzonspor’un mevcut kadrosunda yer alan futbolcular arasında teknik adamlık yapmak kolay değildi. Yüzlerce yöneticiyle çalışmak dışarıdan gözüktüğü gibi de hiç değildi. Bunları niye söylüyorum. Bence en verimli olacağımız dönemde dışarıda kalıyoruz. Buradan şunu kimse çıkarmasın. Ben kimseden iş istemiyorum, böyle bir talebimde yok. O zamanlar bize güvenip görev verenlerden şimdikiler daha mı akıllı veya becerikli acaba ?
SELAHATTİN DİYADİN”BAŞKAN VE YÖNETİCİLER DİRAYETLİ OLMALI”
Trabzon futbolunun yetiştirdiği önemli teknik adamlardan biri olan Selahattin Diyadin, bir kulübün başarı olması için özellikle başkan ve yönetim kurulu üyelerinin dirayetli olması gerektiğini söyledi.Diyadin, Trabzonspor’da futbol oynadığı dönemlerde çalıştığı başkan ve yönetim kurulu üyelerine büyük sevgi ve saygı beslediğini ifade ederek, “ Trabzonspor’un 4 şampiyonluğundan imzası olan Şamil Ekinci, son şampiyonluğunun mimarı Mehmet Ali Yılmaz ve iki dönem önce görev yapan Nuri Albayrak’ın başkanlık biçim ve şekilleri Trabzonspor’u temsil açısından bence çok mükemmeldi. Bu insanların, duruşları, söylemleri ve tavırları Trabzonspor’a yakışıyordu. Bence başarılı olmanın ilk yolu yönetim biçimlerinden geçer.”dedi.
TRABZON TAKIMLARI NEREDE?
Trabzon’un bir spor ve özellikle de futbol kenti olduğunu hatırlatan Diyadin, “ Trabzon’un ikinci ve 3.ligde mücedele veren takımları var. Bunların içersinden sadece Araklıspor Play-Off’a kalabildi. Diğer takımlarımız nerede? Bu durumu hepimiz birden sorgulamalıyız. Bunun nedenleri ne olabilir ? Acaba futbolcular mı yetersiz? Yoksa görev yapan antrenörler mi ? Yoksa, yetersizliklere görev verenler mi yetersiz? Eğer Trabzon bu sorununu çözemezse, Trabzon futbolunun ilerlemesi mümkün değildir. Trabzon dışında görev yapan teknik adamlarımızda zirve yapamamaktadır. Bu da Trabzon için büyük bir handikap. Onun için seçim yapılırken çok iyi karar verilmeli. Uzun yıllar Trabzon dışında teknik direktörlük yaptım. Anadolu’da teknik adamlık yapmak kolay olmuyor. Trabzon gibi de değil. Trabzonspor’un başarısına göre insanlar Trabzonlu teknik adamlara değer biçiyor. Trabzonspor iyi dönemdeyse, soruyorlar ki takım hocası kim diye? Trabzonlu isim olunca değerinin bir o kadar daha artıyor. Ama Trabzonspor kötüyse maçınızı izleyeme gelen taraftarlar “ Hoca, siz gidin Trabzonspor’u kurtarın”diye sitem ediyorlar. Trabzonspor, Trabzonlunun bir markasıdır. Bunun için seçilenlerin yeterliliklerine çok önem vermeliyiz. Bilgi, birikim, deneyim ve tecrübeli önemli bir unsurdur futbolda. Trabzonspor’da futbolcu yetiştirenlerin yeterliklerinin yanı sıra onlara bu görevleri verenlerin yeterlilikleri tartışılmalı? Bunu çok iyi kullanmak gerekir. Trabzonspor’da başkan ve yönetim kurulları dirayetli olursa başarının gelmemesi için bir neden göremiyorum.”dedi.

 
TSFUTBOL ©. Email: info@tsfutbol.com
Powered By Gülnet İnternet Hizmetleri ®
Kapat
Kapat
Kapat